Jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie podczas szarej jesieni, warto postawić na bodźce zmysłowe. Począwszy od gorzkiej czekolady i aromatycznych herbat z lawendy, melisy czy rumianku, po olejki eteryczne w procesie aromaterapii – a szczególnie te o nutach jaśminu, pomarańczy i szałwii. Nastrój polepszy również wysłuchanie ulubionej muzyki czy zanurzenie się w świecie dobrej literatury. Ważne jest, aby pamiętać o urokach jesieni i dbać o siebie tak, aby móc czerpać satysfakcję z każdego dnia.
Średnio dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu dziennie. Ale ta wartość jest tylko średnią – niektóre osoby funkcjonują prawidłowo po 7 godzinach snu, podczas gdy inne wymagają więcej niż norma. Bezsenność nie jest zdefiniowana przez liczbę godzin snu, ale raczej przez subiektywne odczucie jakości snu. Powinniśmy być zaniepokojeni, jeśli mamy trudności z zapadaniem w sen, często budzimy się w nocy, za wcześnie wstajemy lub odczuwamy uczucie zmęczenia po przebudzeniu.
Krótkotrwała bezsenność, trwająca od kilku dni do kilku tygodni, dotyka około 20-30% populacji. Kolejne 8-10% cierpi na bezsenność przewlekłą, która trwa miesiącami (Ohayon, 2002). Obserwacje pokazują, że w tym drugim przypadku problem często powraca, a nawet 70% pacjentów doświadcza epizodów bezsenności przez okres dłuższy niż rok!
Zbyt mała ilość snu niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Każdy z nas doświadczył chociaż raz uczucia niewyspania – rozdrażnienie, dezorientacja, problemy z koncentracją, wydolnością intelektualną czy komunikacją to tylko niektóre z nich. Często fizycznie odczuwamy senność, zimno, ból głowy czy ciągły apetyt. Te bezpośrednie skutki braku snu są łatwe do pokonania – wystarczy się wyspać.
Jednak długotrwałe efekty przewlekłej bezsenności, które stale utrzymuje nas w deficycie snu, są bardziej destrukcyjne dla zdrowia. Te obejmują: upośledzenie funkcji intelektualnych (takie jak pamięć, koncentracja, nauka), zwiększone ryzyko zaburzeń lękowych i depresji, podwojenie ryzyka chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy, większą skłonność do uzależnień, koszty społeczne powodowane nieobecnością lub niewydolnością w pracy, większe prawdopodobieństwo otyłości, obniżenie odporności oraz ryzyko utraty zdrowia lub życia z powodu wypadków spowodowanych brakiem snu (5% osób cierpiących na bezsenność przyznaje się do zasypiania za kierownicą!).