Zrozumieć sekret zdrowia i dobrej kondycji dzięki aromaterapii

Aromaterapia jest praktyką leczniczą, która korzysta z naturalnych wyciągów z roślin, aby poprawić dobrostan ciała, ducha i umysłu. Jest to idealna metoda dla tych, którzy chcą polepszyć swoje samopoczucie, zdrowie fizyczne i emocjonalne. Aromaterapia może być postrzegana jako aspekt nauki lub medycyny alternatywnej, ale umiejętność odpowiedniego wyboru zapachów, ich proporcji oraz dogłębne poznawanie detali i subtelności olejków eterycznych to również prawdziwa sztuka.

Olejki eteryczne, które są używane w aromaterapii, są cenione za swoje zdolności do poprawy zdrowia i nastroju już od niemal 6000 lat.

Co warto wiedzieć o aromaterapii? Poza niezaprzeczalnie przyjemnymi właściwościami olejków eterycznych (które mają przepiękny zapach!), badania wykazały, że olejki eteryczne mają różnorodne poziomy aktywności przeciwmikrobowej. Niektóre z nich mają właściwości przeciwwirusowe, fungicydne, insektycydalne i antyoksydacyjne.

Jak działa aromaterapia? Cząsteczki zapachowe olejków eterycznych, które wdychamy, przenikają bezpośrednio do mózgu i wpływają na ciało migdałowate, które jest uznawane za centrum emocjonalne mózgu. To tłumaczy, dlaczego różne zapachy mogą mieć na człowieka pozytywny, relaksujący wpływ.

Olejki eteryczne w aromaterapii są bardzo różnorodne – istnieje ich ponad 700. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które należy dobrać do siebie w zależności od potrzeb, oczekiwań i preferencji (niektóre zapachy mogą być dla nas szczególnie relaksujące).

Na przykład olejek lawendowy jest znany ze swoich uspokajających właściwości, łagodzi stres i stany lękowe, jest doskonały, gdy borykamy się z trudnym czasem w życiu. Ale to nie wszystko – olejek lawendowy pomaga w bólach, zmniejsza swędzenie i obrzęki, jest zalecany również przy chorobach jamy ustnej czy drogach oddechowych.

Olejek rumiankowy ma wszechstronne właściwości i jest głównie stosowany na problemy zdrowotne. Wykazuje działanie przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antybiotyczne, antyseptyczne, bakteriobójcze i wiele innych. Olejek rumiankowy zapobiega infekcjom.

Olejek hyzopowy ma bardzo silny zapach i działanie. Jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, zarówno przy przeziębieniach, jak i przewlekłych stanach zapalnych, takich jak astma. Olejek hyzopowy pomaga zwalczać nerwobóle i irytujące napięcia, relaksuje i pomaga spokojnie zasnąć. Nie powinny go jednak stosować osoby chore na epilepsję oraz kobiety w ciąży.

Olejek grejpfrutowy jest sprzymierzeńcem pięknego wyglądu. Stosowany jest podczas kąpieli leczniczych i masażów, co wzmacnia działanie terapii antycellulitowej. W aromaterapii pomaga w leczeniu depresji, bezsenności i uporczywych migren.

Olejek cedrowy jest używany między innymi w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, ma działanie przeciwzapalne. Pomaga zmniejszyć zapalenia stawów, łagodzi kaszel, wspomaga walkę z trądzikiem, a nawet z łupieżem. Jest często jednym ze składników preparatów do inhalacji i nacierania klatki piersiowej.

Olejek miętowy jest znany z medycyny ludowej, przynosi wiele korzyści zdrowotnych, od łagodzenia bólu i napięć, przez likwidowanie uczucia swędzenia, po oczyszczanie zatok i leczenie kataru. Olejek miętowy daje przyjemne uczucie chłodzenia i poprawia nastrój. Jednak nie należy przesadzać z jego ilością.

Olejek bazyliowy jest skuteczny w zwalczaniu stanów zapalnych, co czyni go dobrym wyborem przy przeziębieniu czy grypie. Rozluźnia mięśnie, efektywnie zmniejsza stres, łagodzi uczucie niepokoju. Może być skuteczny nawet przy terapii leczenia trądziku.

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z popularniejszych olejków eterycznych. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe. Jest znany ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych. Olejek z drzewa herbacianego powinien być wdychany lub nakładany miejscowo (najlepiej po zmieszaniu z innym, neutralnym olejkiem), nigdy nie powinien być połykany.

Olejek cytrynowy ma wyjątkowo odświeżający zapach. Zwiększa poziom energii, łagodzi nudności, pobudza koncentrację, a jednocześnie pozwala się wyciszyć. W jednym z interesujących badań przeprowadzonych w Japonii wykazano, że rozpylenie olejku cytrynowego w miejscu pracy zmniejszyło liczbę literowych błędów popełnionych przez pracowników nawet o 54%!

Olejek pomarańczowy ma intensywny, bardzo świeży zapach z lekką nutą goryczki i słodkości. Zapach ten jest pobudzający, optymistyczny i dodaje energii. Wykazano, że wdychanie olejku pomarańczowego poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi i redukuje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu).

Olejek z oregano jest znany od kilku tysięcy lat i ma wiele zdumiewających właściwości zdrowotnych. Jest silnie przeciwzapalny, pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki, a nawet odpornego na antybiotyki gronkowca złocistego! Może być połączony z wodą i innymi olejkami do odkażania i zwalczania pleśni w domu.

Olejek eukaliptusowy zwalcza bakterie i wirusy, może być stosowany w inhalacji. Stosowany w masażu, daje przyjemne uczucie odświeżenia i chłodzenia, pomaga w bólach napięciowych i bólach głowy. Jest doskonały do kąpieli, na przykład w połączeniu z olejem kokosowym i miodem.