Akupunktura jako forma medycyny alternatywnej: historia, działanie i zagrożenia

W ostatnich latach obserwuje się zwiększone zainteresowanie różnymi formami medycyny niekonwencjonalnej, które często są wykorzystywane zarówno z chęci poznania innowacyjnych metod leczenia, jak i dla skutecznego niwelowania różnorodnych problemów zdrowotnych. W tym kontekście akupunktura, mimo że jest starożytną praktyką, wciąż budzi pewne kontrowersje i jest przez niektórych traktowana z rezerwą. Z punktu widzenia akupunkturzystów, zabieg polegający na nakłuwaniu ciała specjalistycznymi igłami ma na celu zmianę układu energetycznego pacjenta, co skutkuje przywróceniem mu równowagi utraconej w wyniku różnego rodzaju dolegliwości.

Co to jest akupunktura? To integralna część tradycyjnej medycyny chińskiej, opierającej się na teoriach dotyczących przepływu energii w organizmie. Zabieg ten polega na nakłuwaniu konkretnych punktów na ciele za pomocą specjalistycznych igieł, a jego celem jest leczenie różnorodnych schorzeń oraz wzmacnianie sił witalnych osoby poddawanej terapii. Akupunktura jest obecnie traktowana jako metoda uzupełniająca konwencjonalne formy leczenia.

Początki akupunktury sięgają ponad pięciu tysięcy lat wstecz, kiedy to na terenach dzisiejszych Chin, Mongolii i Japonii zaczęto stosować ostro zakończone narzędzia do nakłuwania skóry. Najpierw używano do tego celu ostrych szpikulców, później „igły” wykonane z kamienia, kości czy bambusa. Po odkryciu brązu zaczęto wykorzystywać igły z tego metalu, a także żelaza i stali. W dalszej kolejności zaczęto stosować igły ze złota i srebra, które były przeznaczone wyłącznie dla członków rodziny cesarskiej.

Według jednej z chińskich legend akupunktura ma swoje korzenie w przypadku żołnierza, który podczas bitwy został poważnie ranny w bark strzałą. Ciało żołnierza stało się niewygodnie sztywne i bolesne, a lekarze nie potrafili mu pomóc. Kiedy podczas kolejnej bitwy żołnierz doznał rany strzałą w nogę, ból w barku ustąpił. Ta historia stała się punktem wyjścia dla rozwijania technik akupunktury, które polegały na stymulowaniu określonych punktów na ciele za pomocą igieł.

Akupunktura ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi z nich twierdzą, że zabiegi te pomagają przywrócić równowagę metaboliczną i fizjologiczną, wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają krążenie krwi, naprawiają tkanki i łagodzą przewlekły ból. Przeciwnicy tego typu terapii argumentują natomiast, że nakłuwania ciała mogą przyspieszyć rozwój różnych chorób.

Tradycyjna medycyna chińska głosi, że skuteczność akupunktury wynika z faktu, że energia życiowa przepływająca przez tzw. tunele w naszym ciele jest wspomagana poprzez stymulację określonych punktów na skórze. Na ludzkim ciele znajduje się ponad 400 takich punktów, które są położone na trasach przepływu energii zwanych meridianami. Kiedy te drogi energetyczne są zablokowane lub zaburzona jest równowaga energii, pojawiają się schorzenia. Akupunktura polega na odblokowaniu tych dróg przez stymulację odpowiednich punktów na ciele.

Warto podkreślić, że tylko lekarze z odpowiednimi kwalifikacjami i odpowiednio przeszkoleni powinni przeprowadzać zabiegi akupunktury. Dobrze wyszkolony akupunkturzysta ma rozbudowaną wiedzę na temat lokalizacji punktów do nakłucia, ich właściwości oraz technik nakłuwania, które zależą od grubości tkanki podskórnej, położenia naczyń krwionośnych, pni nerwowych i narządów wewnętrznych.

Pomimo że sama procedura akupunktury może wydawać się bolesna, ponieważ polega na wbijaniu igieł w ciało, to w praktyce ból jest zazwyczaj minimalny lub go nie ma. Wszystko zależy od miejsca nakłucia i samopoczucia pacjenta. Nieprzyjemne uczucie uszczypnięcia szybko mija, a sama procedura jest mniej bolesna niż typowy zastrzyk.