Początek menopauzy zaznacza się przez szereg symptomów, które są dla niej charakterystyczne. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, uczucie nagłego przypływu gorąca, częste kołatanie serca czy suchość w obrębie pochwy to tylko niektóre z nich. Aby potwierdzić, że to właśnie menopauza jest przyczyną tych zjawisk, warto skorzystać z badań laboratoryjnych. Analiza na obecność menopauzy obejmuje sprawdzenie poziomu hormonu folikulotropowego (FSH), luteotropowego (LH), estriolu oraz progesteronu. Dodatkowo, wykonywane są badania mające na celu ocenę profilu lipidowego pacjentki oraz stężenia glukozy we krwi.
Symptomy menopauzy najczęściej rozpoczynają się około 47. roku życia. Wśród nich najbardziej typowe są zaburzenia menstruacji, które objawiają się rzadszymi lub nieregularnymi krwawieniami i wydłużeniem przerw między miesiączkami. Zaczynają również występować tak zwane objawy wypadowe, którymi najczęściej są nagłe uderzenia gorąca.
Objawy te często towarzyszy uczucie niepokoju, wzrost napięcia nerwowego i rozdrażnienie. Dodatkowym problemem mogą być zaburzenia snu i trudności w zasypianiu. Część kobiet doświadcza kołatania serca a także suchości pochwy, co przekłada się na ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego.
W okresie menopauzy, w organizmie kobiety zaczynają zachodzić istotne zmiany hormonalne. Zmniejsza się liczba pęcherzyków jajnikowych, co skutkuje zmianą poziomu stężenia hormonów gonadotropowych, odpowiedzialnych za regulację pracy jajników. Zaliczamy do nich hormon folikulotropowy (FSH) i luteotropowy (LH). Najbardziej jednak symptomy menopauzy są związane ze spadkiem poziomu estrogenów.
Warto jednak pamiętać, że zmiany hormonalne nie ograniczają się tylko do jajników. Obserwuje się również wzrost liczby receptorów glikokortykosteroidowych, które przyspieszają procesy kataboliczne w organizmie, prowadząc do jego starzenia się. Zachodzi również zakłócenie metabolizmu węglowodanów, co manifestuje się poprzez rosnącą insulinooporność (osłabioną reakcję organizmu na działanie insuliny). Niewłaściwy transport insuliny do komórek przyczynia się do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, co z kolei może prowadzić do nadwagi w okresie menopauzy.