Problemy zdrowotne mogą wynikać z otyłości, ale sytuacja bywa odwrotna – niekiedy to właśnie określone choroby są powodem nadmiaru kilogramów. Czy istnieją schorzenia, które utrudniają utrzymanie smukłej figury? Często słyszymy o chorobach, które są wynikiem otyłości, takich jak nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza. Oczywiście, otyłość może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu i wiąże się z wieloma innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto jednak zaznaczyć, że sama otyłość niejednokrotnie jest wynikiem istniejących schorzeń, a nie konsekwencją błędnej diety lub braku aktywności fizycznej. Zatem jakie choroby mogą prowadzić do otyłości?
Schorzeniem, które często rozwija się bez naszej wiedzy i może prowadzić do gromadzenia nadmiernych kilogramów jest niedoczynność tarczycy. Symptomy tej choroby są nieswoiste i mogą występować przy innych schorzeniach. Mogą to być np. pogorszenie nastroju, problemy ze snem, kłopoty z pamięcią i sucha skóra. Dodatkowo, przy niedoczynności tarczycy często zauważamy nagłe przybranie na wadze mimo małego apetytu i braku oznak przejadania się. Ten symptom jest skutkiem spowolnienia przemiany materii, co jest typowe dla tej choroby. Stąd też chory często skarży się na odczuwanie chłodu, osłabienie siły mięśni oraz spowolnienie ruchowe. Chorobę tą można łatwo zdiagnozować poprzez badanie krwi, które pozwala określić poziom TSH, FT4, FT3. Czasami konieczne może być również przeprowadzenie badania USG tarczycy.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to kolejne schorzenie, które może doprowadzić do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Jest to zaburzenie hormonalne, które objawia się także brakiem miesiączki oraz trudnościami z poczęciem dziecka. W przypadku PCOS zauważalne są również nadmierne przetłuszczanie się skóry i wzmożone owłosienie twarzy oraz piersi. W procesie diagnozy tego schorzenia wykorzystuje się badanie USG oraz analizę stężenia hormonów androgenowych we krwi.