Mimo iż około 90% osób, które zdołały zgubić nadprogramowe kilogramy, powraca do swojej wyjściowej masy ciała w ciągu 4-5 lat, coraz częściej zwraca się uwagę na rolę psychodietetyka w utrzymaniu motywacji do zdrowego stylu życia. Ale czy ta rola ogranicza się jedynie do promowania zdrowych nawyków żywieniowych? Jakie są obowiązki tego specjalisty odżywiania i kiedy warto skonsultować się z nim w sprawie pomocy?
Psychodietetyk to specjalista w niewielkiej jeszcze dziedzinie, która łączy istotne aspekty związane ze zdrowiem i odżywianiem oraz medycyną z naukami psychologicznymi. Dzięki takiemu połączeniu, osoby starające się schudnąć mogą otrzymać wszechstronną opiekę, co jest kluczowe dla wprowadzenia i utrzymania zdrowego stylu życia.
Najczęściej psychodietetyk to psycholog, dietetyk lub lekarz, który ukończył również studia podyplomowe z psychodietetyki. Jego zadania obejmują dogłębne poznanie pacjenta borykającego się z problemami odżywiania czy nadwagą, zidentyfikowanie psychologicznych wzorców jego zachowania oraz rozpoznanie fundamentalnych problemów przeszkadzających w osiągnieciu celu.
Ważnym elementem jest fakt, że psychodietetyka podchodzi do człowieka holistycznie, nie zakładając, że „wystarczy tylko ćwiczyć i jeść mniej, aby schudnąć”. Psychodietetyk rozumie, że proces odchudzania nie jest taki prosty – każdy człowiek ma swoje własne nawyki, problemy i wymaga indywidualnego podejścia i wsparcia.
Jest to stosunkowo nowa dziedzina wiedzy i praktyki, dlatego nie ma jeszcze konkretnych prawnych regulacji i wytycznych dotyczących pracy z klientem/pacjentem. Wobec tego każdy specjalista może mieć nieco odmienny sposób działania.
Psycholog psychodietetyk najczęściej pomaga osobom, które już wiedzą jak schudnąć, ale mają problem z utrzymaniem motywacji lub zaprzestaniem tzw. 'zajadania stresu’. Taki specjalista głównie identyfikuje przyczyny problemów (np. psychologiczne powody kompulsywnego jedzenia) i pomaga je wyeliminować, np. poprzez terapię. Dodatkowo pomaga klientowi zrozumieć mechanizmy, które prowadzą do powrotu do niezdrowych nawyków żywieniowych, a także udziela wsparcia i pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości.
Z drugiej strony, dietetyk psychodietetyk skupia się głównie na tworzeniu planu odchudzania (włącznie z przygotowaniem diety) i pracy nad zmianą nawyków żywieniowych. Taki specjalista pomaga w wyznaczaniu konkretnych celów odchudzania, jednocześnie dodając motywacji.