Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że rynek nieruchomości doświadczył znacznego skoku cen mieszkań na rynku pierwotnym w trzecim kwartale 2024 roku. Ten trend był szczególnie zauważalny we Wrocławiu i Łodzi, dwóch dużych polskich miastach.
Analiza NBP z III kwartału 2024 r. pokazała, że średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy mieszkań na rynkach pierwotnych (RPT) wzrosły zarówno w skali kwartału, jak i roku. Największe podwyżki zanotowano we Wrocławiu i Łodzi. Co więcej, w każdej kategorii miast stwierdzono wzrost realnych cen transakcyjnych w porównaniu do CPI i wynagrodzeń. Jednak dynamika realnych cen kwartalnych zmniejszyła się w grupach 6 i 10 miast, jak wynika z danych NBP.
Również rynek wtórny (RWT) odnotował podobne trendy. Z raportu NBP wynika, że dynamika cen nominalnych kdk była szczególnie wysoka w Krakowie i Wrocławiu. Dynamika rdr cen realnych względem CPI i wynagrodzeń była pozytywna, a cena mieszkań korygowanych indeksem hedonicznym wzrosła we wszystkich grupach miast.
Eksperci zauważyli, że mieszkania o podobnych parametrach w analizowanych lokalizacjach były oferowane po wyższych cenach niż w poprzednim kwartale. Ponadto, zauważono stabilny popyt na starsze, lepiej zlokalizowane i mniejsze mieszkania, ze względu na ich niższy całkowity koszt zakupu.
Grupa 6 największych miast objęła: Gdańsk, Gdynię, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław. Z kolei grupa 10 dużych miast obejmowała: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zieloną Górę.