Wszyscy doskonale wiedzą, jak czytać lektury, ale zwykłe wodzenie oczami po tekście może nie wystarczyć, żeby porządnie przyswoić sobie ich treść i przywołać ją na maturze. Czytanie lektur w szkole podstawowej czy średniej nie powinno niczym różnić się od poznawania materiałów naukowych na studiach, a mimo to nauczyciele rzadko pokazują uczniom, jak dokładnie przygotować się do wyciągania informacji z książek.
Czytanie lektur to nie tylko poznawanie historii. Niestety dla ucznia znacznie ważniejsze są konkretne informacje, motywy czy własne przemyślenia i spostrzeżenia. Dlatego zabierając się za czytanie w pierwszej kolejności trzeba przygotować się na skupienie się na konkretnych, charakterystycznych dla epoki elementach. Lektura szkolna nie jest fabułą, którą się poznaje, ale zbiorem poszczególnych wydarzeń, o których należy pamiętać. W czytanie trzeba więc zaangażować swoją uwagę oraz skupienie. Podejdź do nich raczej jak do podręcznika i wyciągaj z nich wiedzę, nie daj się porwać historii i zapomnieć, czego szukasz w książce.
Bardzo pomocną strategią jest robienie notatek. To doskonała strategia szczególnie dla tych osób, które czytają dużo książek i nie są w stanie zapamiętywać dokładnie ich treści. Załóż zupełnie osobny zeszyt na spisywanie treści, którą wyczytasz. Wypisz wszystkich bohaterów z książki z krótką informacją o ich rodzinie i roli w historii, twórz osobne rozpiski na różne wątki i wyłapuj symbole. Staraj się to robić w miarę uporządkowany sposób, aby łatwo było wrócić do najważniejszych elementów omawianej lektury. Pamiętaj, że notatki powinny być maksymalnie proste i zawierać słowa klucze, które pomogą Ci łatwiej zapamiętać treść.
Są lektury, które trzeba przeczytać, żeby poznać styl autora, zapoznać się lepiej z przebiegiem zajęć albo móc rozpoznać ich fragment, jeśli pojawi się na maturze. Są też utwory, które wystarczy znać. Zanim zaczniesz czytać książkę, sprawdź, jakie informacje o niej pojawiają się w repetytoriach albo na kanałach na YouTube. Być może jesteś w stanie poznać treść książki, jej bohaterów i wszystkie najważniejsze symbole bez zaglądania do niej. To co prawda sposób na tymczasowe zapamiętanie wszystkich informacji, ale oszczędzasz w ten sposób czas i spokojnie możesz wrócić do takich materiałów, kiedy przyjdzie na to czas.