Kompletowanie apteczki pierwszej pomocy – niezbędne elementy i ich zastosowanie

Obowiązkowy wyposażenie każdego pojazdu to apteczka pierwszej pomocy, lecz wychodząc naprzeciw potrzebom bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki medyczne również w domu. Każdy z nas może niespodziewanie znaleźć się w sytuacji, gdzie konieczne będzie udzielenie szybkiej pomocy – zarówno w poważnych zagrożeniach zdrowotnych, jak i przy drobniejszych dolegliwościach. Dlatego warto być przygotowanym i posiadać apteczkę pierwszej pomocy, którą można skompletować samodzielnie lub z pomocą farmaceuty.

Pierwszy etap pomocy polega na zapewnieniu podstawowej opieki medycznej osobie, która nagle doświadczyła urazu lub zachorowania. Każda osoba dorosła powinna mieć świadomość, jakie działania podjąć w takiej sytuacji. W ekstremalnych przypadkach, udzielanie pierwszej pomocy ma na celu utrzymanie życia lub poprawę stanu zdrowia osoby poszkodowanej do momentu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej.

W mniej skomplikowanych sytuacjach, pierwsza pomoc jest wystarczająca do opatrzenia drobnych ran, oparzeń, użądleń owadów czy innych niewielkich urazów. W takim przypadku niezbędne jest posiadanie zestawu podstawowych produktów medycznych i umiejętność ich odpowiedniego wykorzystania.

Zestaw pierwszej pomocy w domu zazwyczaj służy do udzielenia pomocy przy drobnych urazach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia – otarcia, oparzenia, skaleczenia, siniaki, skręcenia, drzazgi czy użądlenia. Apteczka w pełni wyposażona powinna składać się z kilkunastu elementów. W dobrze zaopatrzonej aptece można nabyć wszystkie potrzebne produkty do stworzenia domowej apteczki pierwszej pomocy z pomocą farmaceuty.

Organizacja Czerwonego Krzyża proponuje, aby domowa apteczka zawierała kilkanaście pozycji. Powinny w niej znaleźć się m.in.: 2 chłonne opatrunki kompresowe, 25 bandaży samoprzylepnych różnej wielkości, 1 samoprzylepna taśma tkaninowa, 5 saszetek maści z antybiotykiem, 5 saszetek chusteczek antyseptycznych, 2 opakowania aspiryny po 81 mg każde, 1 koc ratunkowy, 1 natychmiastowy zimny kompres, 2 pary rękawiczek nonlatex w dużym rozmiarze, 2 saszetki maści hydrokortyzonowej po ok. 1 gram każda, 1 bandaż z gazy, 1 bandaż rolkowy, 5 sterylnych gazików, 5 jałowych gazików, termometr doustny bez rtęci i szkła, 2 trójkątne bandaże, pinceta oraz poradnik pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach.

Dodatkowo warto zaopatrzyć apteczkę w leki przeciwbiegunkowe i przechowywać listę z historią chorób domowników, informacjami o przyjmowanych przez nich lekach i kontaktach do ich lekarzy oraz do firmy ubezpieczeniowej i osób do kontaktu w przypadku nagłego wypadku.