Łojotok – co to jest, jakie są jego przyczyny i jak go naturalnie zwalczyć?

Łojotok jest schorzeniem, które może manifestować się jako niewielki problem kosmetyczny, jednakże czasami przybiera postać bardziej poważną, jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry czy trudno leczliwy trądzik. Tym samym kluczowe staje się wcześniejsze zdiagnozowanie tego stanu i podjęcie odpowiednich działań. Istotne jest wiedzieć, że łojotoku można skutecznie przeciwdziałać domowymi sposobami.

Rozumiejąc łojotok na poziomie ogólnym, mówimy o sytuacji, w której gruczoły łojowe pracują nadmiernie, produkując zbyt dużą ilość łoju, inaczej nazywanego sebum. Ten tłuszczowy sekret skórny pełni ważną rolę dla naszej skóry – zapewnia jej ochronę przed wysychaniem oraz nadaje jej właściwości hydrofobowe. Gruczoły łojowe obecne są prawie na całym ciele, z wyłączeniem dłoni i podeszew. Najwięcej tych gruczołów znajduje się na skórze głowy, czole, brwiach, uszach, policzkach oraz na fałdach skóry – tam objawy łojotoku są najbardziej widoczne.

Na czym polega problem łojotoku?

Przyczyn, dla których gruczoły zaczynają niewłaściwie funkcjonować i produkują zbyt dużo sebum, jest wiele. Mężczyźni częściej cierpią na łojotok – to prawdopodobnie wynika z wysokiego poziomu androgenów w ich organizmach. Kobiety również mają te hormony, choć w znacznie mniejszych ilościach, a te, które doświadczają zaburzeń hormonalnych, są bardziej narażone na łojotok. Stres jest również czynnikiem sprzyjającym łojotokowi, ponieważ wpływa na wzrost poziomu innych sterydowych hormonów, na przykład kortyzolu. Ciekawym faktem jest, że łojotok często wiąże się z niedoborami witamin A, B2, C, E i PP. Pogarszają sytuację również ekstremalne warunki atmosferyczne (upał lub mroźna pogoda). Statystyki pokazują też, że osoby cierpiące na AIDS czy zaburzenia neurologiczne częściej zgłaszają problem łojotokowego zapalenia skóry.

Jak rozpoznać łojotok?

Pierwszym oznaką łojotoku jest błyszcząca skóra twarzy – dotyczy to przede wszystkim czoła, nosa, brody, a niekiedy również policzków. Przy bliższym przyjrzeniu się można zauważyć powiększone pory, które są zatkane złogami. Włosy zaczynają się przetłuszczać, a skóra głowy swędzi. Po pewnym czasie na skórze pojawiają się łuszki o tłustym charakterze. Zaawansowany łojotok objawia się czerwonymi plamami, które mogą swędzieć i piec – najczęściej występują one wokół ust.

Łojotokowe zapalenie skóry – jakich jest spowodowane i jakie daje objawy?

Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie dotykające około 3% populacji na świecie. Najczęściej doświadcza go grupa niemowląt i dorosłych, a także pojawia się w rodzinach. Jest to poważniejsza forma łojotoku, polegająca na infekcji skóry drożdżakami Pityrosporum ovale. Właśnie ta infekcja wraz z nadmiernym wytwarzaniem sebum powoduje chroniczną egzemę z intensywnie czerwonymi plackami, na których pojawia się łupież łojotokowy – białe lub żółte łuski o różnej wielkości. Włosy na skórze głowy dotkniętej zapaleniem mogą zacząć intensywnie wypadać. W porównaniu z łojotokiem, świąd i pieczenie jest tak silne, że łojotokowe zapalenie skóry może być mylone z łuszczycą! Niestety, ten stan często wymaga już interwencji dermatologicznej, obejmującej leki przeciwgrzybicze i kortykosteroidy.

Na szczęście, matki niemowląt, u których rozpoznano ciemieniuchę, nie powinny się martwić. Ta forma łojotokowego zapalenia skóry jest uważana za nieszkodliwą, bowiem wynika raczej z niedojrzałości gruczołów łojowych niż z infekcji. Ciemieniucha zwykle znika sama pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy dziecka i nie wpływa na przyszłe ryzyko wystąpienia łojotoku.