Wśród naturalnych kosmetyków o uznanych korzyściach wyróżnia się olej jojoba, który jest określany jako płynny wosk jojoba. Dzięki swoim właściwościom jest on idealnym środkiem do codziennej pielęgnacji różnego typu skóry – od wrażliwej, przez suchą, aż po starzejącą się skórę, a także delikatną skórę dzieci. Ten wszechstronny złoty olej jest uważany za jeden z najlepszych tłuszczów kosmetycznych. Działa nawilżająco na skórę i zapobiega jej odwodnieniu, nie pozostawiając przy tym tłustej powłoki, co sprawia, że może być wykorzystywany również do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Dodatkowo, posiada zdolność do elastycznego ochronienia i regeneracji zarówno skóry, jak i włosów. W tym artykule krótko omówimy jaki jest jego skład, jakie ma właściwości oraz jakie efekty przynosi jego zastosowanie na skórę i włosy.
Zastanawiasz się co to jest olej jojoba? Mimo że popularnie nazywany jest olejem, należy on do rodziny ciekłych wosków. Otrzymywany jest poprzez wyciskanie nasion krzewu jojoba. Możemy go spotkać w dwóch odmianach. Pierwsza z nich ma delikatny, żółtawy odcień i nieco orzechowy zapach. Druga odmiana to olej bezbarwny i niewoński.
Jednym z wielu atutów oleju jojoba jest jego duża biokompatybilność ze skórą. Cechuje się on łatwością przenikania przez warstwę rogową skóry, co umożliwia odbudowę i wzmocnienie warstwy cementu międzykomórkowego. Działa jak niepolarny emolient, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Dodatkowo, wykazuje doskonałe działanie odżywcze i nawilżające dla skóry i włosów, a także posiada wiele innych, cenionych w kosmetyce właściwości.
Co zawiera olejek jojoba? Jest on pozyskiwany z nasion jojoba – krzewu znane pod alternatywną nazwą – simmondsją kalifornijską. Olej ten tłoczony jest na zimno, a płynny wosk stanowi nawet do 50% masy nasion. Charakteryzuje się wysoką stabilnością termiczną oraz odpornością na jełczenie. Co więcej, jego skład zachowuje swoje właściwości nawet przez 20 lat!
Skład oleju jojoba obejmuje niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak: kwas linolowy, linolenowy czy mirystynowy; alkohole tłuszczowe oraz witaminy A i F. Ponad 51% składu tego oleju stanowią frakcje niezmydlające, takie jak np. fitosterole, w tym ceniony w kosmetyce skwalen. Wykazuje on m.in. właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Jest także naturalnym antyoksydantem, co oznacza, że chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.
Jako ciekawostkę warto dodać, że olej jojoba z powodu swych podobnych właściwości zastępuje jeden z dawniej używanych, najdroższych produktów kosmetycznych pochodzenia zwierzęcego – olbrot prawdziwy, pozyskiwany z głowy kaszalotów.