Pierwiastek życia – niezbędny i wszechstronny cynk (Zn)

Element, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu to cynk, składnik, który jest nieodzowny dla wielu procesów biologicznych. Jego obecność jest istotna dla prawidłowego przetwarzania enzymów i generowania hormonów. Cynk jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju płodu, wpływa korzystnie na życie seksualne, zwiększające potencję. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka może prowadzić do poważnych schorzeń i uszkodzeń, bez względu na wiek jednostki. Współczesna dieta często nie dostarcza wystarczającej ilości cynku. Więc jakie produkty powinniśmy spożywać, aby zapobiec niedoborowi cynku?

Przyjrzyjmy się dokładniej roli cynku w naszym organizmie. Jest on nieodzowny dla większości procesów biologicznych, ponieważ ten pierwiastek jest składnikiem setek enzymów, takich jak polimerazy RNA i DNA. Jego największe stężenia znajdują się w wątrobie, nerkach, śledzionie, prąciu oraz trzustce. Cynk jest potrzebny do syntezy białek i kwasów nukleinowych. Odpowiada za prawidłowe działanie narządów płciowych, wpływa na prawidłowy rozwój zarodka i produkcję oraz utrzymanie poziomu testosteronu. Zwiększa libido, poprawia jakość nasienia i ruchliwość plemników. Dlatego mężczyźni muszą zapewnić sobie większą ilość cynku w swojej diecie, potrzebują go bowiem 15 mg dziennie. Natomiast kobiety powinny spożywać 12 mg tego pierwiastka na dobę, chyba że są w ciąży (15 mg) lub karmią piersią – wtedy potrzebują aż 19 mg cynku. Niemowlęta do pierwszego roku życia powinny otrzymywać 5 mg cynku dziennie, a później zapotrzebowanie na ten mikroelement u dzieci wzrasta dwukrotnie.

Ponadto, cynk bierze udział w procesie przekształcania melatoniny, wpływając na jakość snu i odpoczynku. Równie ważne jest współdziałanie cynku z witaminą A. Cynk umożliwia przekształcenie witaminy A w siatkówce oka do formy zwanej retinalem, które pozwala nam widzieć w nocy. Dodatkowo, cynk jest niezbędny dla efektywnego metabolizowania alkoholu.