Lato to moment, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na ugryzienia owadów. Nie chodzi jedynie o komary i muchy. To także chwila, w której wyjątkowo aktywne stają się kleszcze. Są to owady, które przenoszą wiele niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu chorób. Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu to jedne ze schorzeń, którymi możemy zarazić się przez ugryzienie kleszcza. Dlatego warto wiedzieć jak się chronić przed tymi zwierzętami, oraz jak rozpoznać pierwsze objawy po zarażeniu.
Choroby odkleszczowe i ich objawy
Chorób odkleszczowych jest kilka, a każda z nich ma swoje charakterystyczne objawy. Warto znać podstawowe objawy by móc w porę zareagować i leczyć wszystkie problemy zdrowotne. Najpopularniejszą chorobą odkleszczową jest oczywiście borelioza. Możemy ją poznać po charakterystycznym rumieniu w miejscu ugryzienia. Jest to choroba ciężka do zdiagnozowania, szczególnie gdy rumień się nie pojawi. Do jej innych objawów należą częste i silne bóle głowy, osłabienie, a także poważniejsze problemy zdrowotne. Druga choroba powodowana przez kleszcze to kleszczowe zapalenie mózgu. Jego pierwsze objawy są podobne do objawów grypy. Następnie dochodzą do nich objawy ze strony układu neurologicznego. Te są zdecydowanie poważniejsze, a choroba sama w sobie niestety może być śmiertelna.
Jak się chronić przed kleszczami?
Czy istnieje możliwość ochronienia się w 100% przed kleszczami i chorobami, które przenoszą? Nie, ale możemy próbować ograniczać ryzyko do minimum. Przed wyjściem do lasu, czy na polanę, dobrze jest popsikać się preparatem na owady. Należy również zadbać o odpowiednie ubranie. Powinniśmy mieć zakryte stopy i kostki. Za każdym razem po przebywaniu na świeżym powietrzu, koniecznie trzeba sprawdzić czy nie mamy kleszczy na ubraniu. A wieczorem pod prysznicem koniecznie dokładnie obejrzyjmy całe swoje ciało. Warto również pamiętać, że przed kleszczowym zapaleniem mózgu możemy chronić się szczepionką!