Właściwości olejku neroli i jego zastosowanie w codziennym życiu

Wykorzystanie olejków eterycznych leczniczo to praktyka, która cieszy się coraz większą popularnością. Olejek neroli, pachnący ekstrakt z kwiatów gorzkiej pomarańczy, to jeden z najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych, zarówno w medycynie naturalnej, jak i aromaterapii. Jego zastosowanie znajduje również miejsce w branży perfumeryjnej. Aby skutecznie korzystać z dobrodziejstwa olejku neroli, warto poznać jego właściwości oraz sposób stosowania.

Olejek neroli jest produktem destylacji parowej kwiatów gorzkiej pomarańczy. Ta roślina, zwana również pomarańczą kwaśną, jest uprawiana głównie na terenie Indii Zachodnich, Afryki Wschodniej oraz Himalajów. W X-XI wieku, dzięki Arabom, drzewa gorzkiej pomarańczy dotarły do krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie po dzień dzisiejszy są uprawiane na dużą skalę. Obecnie Francja, Hiszpania, Włochy oraz Haiti są głównymi producentami tej rośliny. Wieki temu Hiszpanie przenieśli gorzką pomarańczę do Nowego Świata – na Florydę. Obecnie jest to największy producent gorzkich pomarańczy na świecie. Maroko, Tunezja oraz Egipt również uprawiają tę roślinę komercyjnie.

Nazwa olejku pochodzi od włoskiego miasta Nerola. W XVI wieku Marie-Anne de La Treemoille, włoska księżniczka, mieszkała w Neroli i była zafascynowana zapachem gorzkiej pomarańczy. Używała olejku neroli do perfumowania swoich rękawiczek i dodawała go do kąpieli. Napoleon Bonaparte także cenił sobie zapach olejku neroli i stosował go jako perfumy lub wodę po goleniu. Jednakże wartości lecznicze olejku neroli były znane już w starożytności – był on używany do leczenia chorób zakaźnych, obniżania gorączki oraz łagodzenia napięć nerwowych. Starożytni egipscy kapłani używali go do oczyszczania i uzdrawiania duszy, umysłu oraz ciała.

Olejek neroli ma kwiatowy, świeży, cytrusowy i intensywny zapach oraz jasnożółty lub kawowo-brązowy kolor. Jest on produkowany poprzez destylację małych, białych kwiatów gorzkiej pomarańczy. Ważne jest prawidłowe przechowywanie i szybka obróbka kwiatów, które po zerwaniu szybko tracą swój aromat. Aby zachować świeżość i jakość produktu, kwiaty są ręcznie zbierane i delikatnie przechowywane. Z jednego kilograma kwiatów uzyskuje się zaledwie 0,5-1 gram olejku neroli.

Olejek neroli ma wiele cennych właściwości pielęgnacyjnych i korzyści zdrowotnych. Jest bogaty w składniki aktywne takie jak: linalol, octan linalynowy, nerolidol, e-farnezol, α-terpineol, limonen. Znajdziemy w nim również α-pinen, β-pinen, α-terpinen, kamfen, geraniol, indol, nero i antranilan metylu. Olejek neroli działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, redukuje stres oraz objawy menopauzy u kobiet. Działa również antyoksydacyjnie i przeciwdrobnoustrojowo, co oznacza, że zwalcza bakterie, drożdże i grzyby. Jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry – regeneruje jej komórki, poprawia elastyczność a także przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, blizn i rozstępów. Można go stosować do leczenia ran oraz infekcji skórnych. Właściwości uspokajające olejku neroli sprawiają, że jest on skutecznym środkiem przeciwlękowym. Olejek neroli pomaga również w regulacji snu.

Produkt ten można wykorzystać jako dodatek do ulubionych kosmetyków, co nada im świeży i piękny aromat. Olejek neroli można dodać do mleczka, balsamu, mgiełki do ciała, mleczka do demakijażu, kremów i toników do twarzy, a także olejków do twarzy i ciała. Jednakże należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu olejku – najlepiej w lodówce, z dala od promieniowania słonecznego. Małe buteleczki (12 ml) olejku neroli kosztują około 10 złotych. Można go nabyć w specjalistycznych sklepach lub aptekach, a także w sklepach internetowych ze zdrową żywnością.

Olejek neroli doskonale komponuje się z innymi olejkami eterycznymi. Najczęściej jest zestawiany z olejkiem rumiankowym, imbirowym, z kolendry, szałwiowym, jaśminowym, cytrynowym, grejpfrutowym, mandarynkowym, lawendowym, geranium, z drzewa sandałowego, różanym oraz ylang-ylang.