Nauka i zapamiętywanie nowych informacji sprawia Ci problemy? Przytłacza Cię ilość wiedzy, którą musisz przyswoić? To najwyższy czas, żeby dowiedzieć się czegoś na temat efektywnej nauki! Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to skuteczne przyswajanie wiedzy, przy jak najmniejszym wysiłku i nakładzie czasu. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki, które ułatwią i umilą Twój czas na naukę. Zapraszamy do lektury.
Od czego zacząć naukę?
Przede wszystkim, kiedy masz zamiar zacząć się uczyć, powinieneś odpowiednio przygotować do tego miejsce. Najlepiej usiąść wygodnie przy biurku. Musisz pamiętać o tym, żeby otoczenie było schludne i znajdowało się w nim jak najmniej przedmiotów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić. Zanim otworzysz książkę, przygotuj sobie wszystkie rzeczy, których możesz potrzebować (kartki, długopis, ołówek itd.). Bardzo ważne jest, żeby pozbyć się na czas nauki wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz telewizor i muzykę, odłóż na bok telefon. Nigdy nie odkładaj całej nauki na ostatnią chwilę. Działasz wtedy pod presją czasu i może być Ci ciężko zapamiętać cały materiał na raz. Najlepiej uczyć się partiami, stopniowo powtarzając to co już wiemy. Znajdź sposób nauki, który odpowiada Ci najbardziej. Możesz robić notatki, korzystać z karteczek, czy powtarzać sobie materiał na głos. To jaką metodę wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. I ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz. Pamiętaj o regularnym treningu pamięci i koncentracji. Z pewnością pomoże Ci to w nauce.
Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację?
Ważne jest, żeby ćwiczenia pamięci i koncentracji wykonywać codziennie. Wystarczy Ci na nie kilka – kilkanaście minut dziennie. Większość z nich możesz wykonywać w dowolnym momencie i miejscu. Jakie są przykładowe ćwiczenia? Możesz na przykład wykorzystywać metodę wizualizacji. Wystarczy, że usiądziesz na chwilę, zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie pewną sytuację, przywołując jak najwięcej szczegółów. Kolejne doskonałe ćwiczenie to wykonywanie czynności drugą ręką. Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj zrobić kilka podstawowych czynności lewą ręką. To pobudzi Twój mózg do pracy. Ostatnie ćwiczenie, które proponujemy to liczenie od 100 do 1. Jeśli jest to dla Ciebie za proste możesz liczyć na przykład co 3, albo co 5. Powodzenia!