Znamienna nazwa żywokostu świetnie oddaje jego niezwykłe właściwości regeneracyjne, które czynią go prawdziwym eliksirem dla słabych i uszkodzonych kości. Od pokoleń ludzie korzystają z leczniczych mocy maści z żywokostu, które mają działanie regenerujące i łagodzą ból. Jednak obecnie coraz więcej osób odkrywa dobrodziejstwo oleju z żywokostu. Dzięki niemu masaż staje się skutecznym lekarstwem na uciążliwe bóle kręgosłupa. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tym naturalnym remedium oraz jego pozycji w kontekście sporów dotyczących spożywania tej rośliny.
Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to gatunek rośliny zielarskiej należący do rodziny ogórecznikowatych. Jest ona powszechne na terenie większości Europy, z wyjątkiem jej południowych regionów. Roślina ta jest również znana w Azji i Ameryce Północnej. Szczególnie anglosaskie społeczeństwa doceniły żywokost, często wykorzystując go jako element alternatywnej medycyny oraz naturalnych zabiegów kosmetycznych. Chociaż w naszym regionie żywokost stracił nieco na popularności na rzecz innych ziół leczniczych, istnieje szansa, że wkrótce znów zyska na znaczeniu, między innymi dzięki olejowi z żywokostu.
Żywokost lekarski można znaleźć na nieużytkach, brzegach rzek, łąkach, trawnikach, a także w rowach i przy zabudowaniach. Często rośnie na terenach budowy, gdzie rośliny mogą rosnąć swobodnie. Żywokost preferuje trawiaste, niewykoszone polany. W okresie jesieni i wiosny można wydobyć korzeń żywokostu z ziemi i wykorzystać go do produkcji różnego rodzaju preparatów o konsystencji śluzowej. Korzeń ten jest również dostępny w sklepach zielarskich. Liście żywokostu, które można samodzielnie zbierać, są najczęściej wykorzystywane w kosmetyce niż w celach leczniczych. Jednak olej z żywokostu ma obydwa zastosowania: lecznicze i kosmetyczne.